شنبه 18 اردیبهشت 1400

گردشگری  ورزشی :(ورزش های ماجراجویانه )

استان چهارمحال و بختیاری بعلت ارتفاع زیاد ( 1500 تا 4500 متر) به بام ایران معروف است. بارش های مناسب سالیانه ، وجود رودخانه های پرآب ( کارون و زاینده رود) کوهها و صخره ها ، دره ها و آبشارها و... زمینه را برای انواع ورزشها به خصوص ورزشهای ماجراجویانه فراهم نموده است. در ذیل به معرفی تعدادی از ورزش های ماجراجویانه که در استان برگزار میگردد، می پردازیم.

 

رفتینگ

قايق راني در آب هاي خروشان (رفتينگ رودخانه كارون)

منطقه ارمند و مشایخ با اقلیم مدیترانه ای و نیمه خشک در شهرستان های کیار و لردگان واقع گردیده که در طرح جامع اکوتوریسم رودخانه ای جهت فعالیت های گردشی ـ ورزشی انتخاب شده است.

وجود شرایط لازم ورزش های رودخانه ای (عرض و عمق آب کافی و ...)، دسترسی برخی نقاط رودخانه به جاده، بکر بودن منطقه،  جاذبه های طبیعی مثل جنگل های بلوط، قله های سر به فلک کشیده، آبشارهای زیبا و دیوارهای صخره ای اعجاب انگیز، چشم اندازهای بکر و وجود مردم محلی خونگرم و با صفا، ظرفیت های مستعد اجرای طرح های طبیعت گردی رودخانه ای و بهره برداری اکوتوریستی ارمند را صد چندان کرده است.

نقاط مناسب به آب انداختن قایق ها، نقاط مناسب برای توقف در مسیر، جاذبه های طبیعی اطراف رودخانه، محل های مناسب برپایی اردوگاه طبیعت گردی و درجه قسمت های خروشان رودخانه، ارمند را از نظر قایقرانی بسیار فنی نموده که با عبور از میان جنگل های بکر بلوط و مزارع روستائیان و هیاهوی بچه های روستایی و صدای پرندگان و گاهاً گله های دام، اوقات به یادماندنی را برای طبیعت گردان و ماجراجویان رودخانه ای به ارمغان می آورد.

رودخانه سبزه كوه محل به آب انداختن قایق ها هم چنین در منطقه تنگ زندان و منطقه آبشار دره عشق امکان فرود از از آبشار نیز وجود دارد.

قايق راني در آب هاي خروشان (رفتينگ رودخانه زاینده رود)

وجود رودخانه زيبا و پرآب زاينده رود زمينه را براي ورزش هاي آبي در منطقه بوجود آورده است حدود 60 كيلومتر طول اين رودخانه از سد مخزني زاينده رود تا نزديك شهر سامان زمينه را براي انجام اين ورزش ها بوجود آورده است ازجمله  اين ورزش ها    مي توان به ورزش شنا، ‌ماهيگيري و قايق راني در آب هاي آرام و خروشان (رفتينگ) اشاره نمود. باشگاه رفتينگ در روستاي سوادجان يكي از محل هاي برگزاري ورزش هاي آبي است.  

  

پيست اسكي چلگرد

قله های مرتفع زردکوه بختیاری، مکان مناسبی برای انجام ورزش های کوهستانی و صعودهای فصلی است. بلندترین قله زردکوه بختیاری، با نام شاه شهيدان و با ارتفاع 4221 متر در نزديكي شهر چلگرد واقع شده است.

يكي از جاذبه های طبیعی شهر چلگرد، پیست اسکی چلگرد است. برف فراوان، یخچال های طبیعی و شیب های تندی که با استانداردهای پیست های بین المللی انطباق دارد، از قابلیت های برگزاری مسابقات ورزش های زمستانی اسکی است. در ایام مختلف سال، خاصه پاییز و زمستان، این پیست، کوهنوردان، اسکی بازان و علاقه مندان به ورزش های کوهستانی و زمستاني را به سوی خود جذب می کند. اين ييست بين المللي بوده و داراي امكاناتي نظير بالابر،‌ پيست كوب وافراد متخصص جهت آموزش ورزش اسكي مي باشد. 

 

پيست اسكي شيخ شبان

اين پيست كه در روستاي شيخ شبان احداث گرديده و فاصله آن تا مركز استان (‌شهركرد) 45 كيلومتر مي باشد ميزان بارندگي در اين منطقه به طور متوسط سالانه 550 ميلي متر است. بالابر اين پيست از نوع تله اسكي (بشقابي) و طول خط بالابر 470 متر است. ارتفاع نقطه شروع بالابر 2500 متر از سطح دريا مي باشد. 

 

دیپ واتر

امروزه سنگ نوردی به اشکال گوناگونی انجام می­شود، یکی از انواع سنگ نوردی، صعود از یک صخره بدون طناب و سقوط در آب است. به بیان دیگر سنگ نوردی آزاد و بدون حمایت بر روی صخره­هایی تحت احاطه آب است. به این نوع سنگ نوردی آب­های عمیق یا دیپ واتر (Deep Water) و در برخی کشورها (Waterbouldering) می­گویند.

رشته دیپ واتر ترکیبی از صخره نوردی و سقوط آزاد از دره و در نهایت شیرجه زدن در آبهای آزاد می­باشد. اکنون چهارمحال و بختیاری به دلیل داشتن دریاچه سد کارون 4 و صخره های سخت و کوه­های بلند یکی از استانهای مستعد رشته دیپ واتر در ایران است.در رشته دیپ واتر صخره نوردها تا جایی که بتوانند از صخره ها بالا می روند و سپس با یک سقوط آزاد، هیجان پریدن از ارتفاع به اعماق آب را تجربه می­کنند. دیپ واتر هم مانند دیواره نوردی، صخره نوردی، اسلک لاین و ... زیرمجموعه ای از رشته سنگ نوردی است. رشته ای که در جنوب شرقی آسیا و در کشورهایی مانند اندونزی، تایلند و مالزی به صورت حرفه ای دنبال می شود و حالا چندسالی است که وارد کشورمان شده است.

   

                                                                           

پیست کارتینگ و موتور سواری

ورزش مفرح ومهيج كارتينگ، پايه و مادر رشته هاي ورزشي اتومبيلراني مي باشد. تمامي سنين(از 10 سال به بالا) مي توانند بدون نياز به داشتن گواهينامه رانندگي از اين رشته هم بصورت تفريحي و هم بصورت حرفه اي استفاده نمايند. اين پيست در شهركرد همه روزه آماده پذيرايي از علاقمندان مي باشد. همچنين مسابقات كارتينگ و دوره هاي آموزشي زير نظر هياْت موتورسواري و اتومبيلراني استان به صورت منظم برگزار مي گردد.ضمناْ در كنار اين ورزش ،مسابقات مهيج موتور سواري برگزار مي گردد.

بانجی جامپینگ

بلندترین سکوی طبیعی بانجی جامپینگ کشور در روستای دوپلان از توابع شهرستان کیار استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. سکوی بانجی جامپینگ چهارمحال و بختیاری با 55 متر ارتفاع در حومه روستای دو پلان شهرستان کیار قرار دارد. این سکوی پرش مشرف به رودخانه کارون استاین سکو در مجاورت ایل راه عشایری تاریخی دز پارت و در مناطق حفاظت شده سبزکوه و هلن ، دره عمیق ، پل سیمی و اثر ملی جاده لینچ قرار دارد.

  

پاراگلایدر

سايت پروازي بام ايران ( گردنه رخ (

 سايت زيباي گردنه رخ در استان چهارمحال و بختياري با ارتفاع پايه 2800 متر و ريج لاين شمالي و جنوبي كه امكان پرش در هر دو سمت غربي و شرقي را فراهم مي كند يكي از بهترين سايت هاي پرواز ايران است. هوا در اكثر روزهاي سال مناسب و جهت باد معمولا غربي است. جاده ماشين رو مناسب كه بخش عمده اي از آن هم آسفالته است يكي ديگر از مزيت هاي سايت به شمار مي رود. از اين سايت بود كه آقاي محمد سمناني به پرواز در آمد و توانست ركورد 278 كيلومتر را ثبت كند. حالا هم برنامه هايي براي ثبت ركورد 400 كيلومتر در حال انجام است. اگر با پرواز آشنا نيستيد امكان پروازهاي دو نفره فراهم شده و مي توانيد كنترل پرواز را به افراد متخصص بسپاريد. بدون نگراني و البته با كمي ماجراجويي از پرواز در آسمان زيبايي هاي منطقه پرغرور چهارمحال و بختياري لذت مي بريد و تصاوير بي نظيري را در قاب دوربينتان ثبت مي كنيد.