شنبه 29 خرداد 1400

تالاب بين المللي چغاخور

تالاب بين المللي چغاخور در موقعيت جغرافيايي 31 درجه و 54 دقيقه و 17 ثانيه تا 31 درجه و 56 دقيقه و 31 ثانيه عرض شمالي و 50 درجه و 52 دقيقه و 40 ثانيه تا 50 درجه و 56 دقيقه و 14 ثانيه طول شرقي و در ارتفاع حدود 2270 متري از سطح آب هاي آزاد واقع شده است. از زيباترين و بزرگترين تالاب هاي استان است كه رشته كوه كلار با قله 3830 متري از سمت جنوب غربي مشرف بر آن است. مساحت آبي تالاب از 960 هكتار قبل از احداث سد بر روي آن به 1500 هكتار بعد از احداث سد افزايش يافته، مساحت منطقه شكار ممنوع تالاب، 2500 هكتار است. متوسط طول تالاب، 5400 متر و عرض آن بين 250 تا 400 متر در بخش هاي مختلف متغير است. پيش از احداث سد به حدود6 متر ر نواحي شمالي آن رسيده است و عمق متوسطي حدود 3 متر دارد. تالاب را مرغزاري وسيع در بر گرفته كه مساحت آن حدود 700 هكتار برآورد شده است. اين مرغزار در ماه هاي ارديبهشت تا مهر كه سطح آب تالاب رو به كاهش م گذارد از اين هم وسيع تر مي وشد. اين ناحيه، آب و هوايي مرطوب با تابستان هاي معتدل و زمستان هاي سرد دارد و از نقاط ييلاقي چهارمحال وبختياري محسوب مي وشد. در كتاب((تاريخ ايل بختياري)) آمده است (( چغاخور همان چغاخرم است و لفظ چغا به تركي به معني تپه و مرغزار مي باشد)). خوانين و ايلخان بختياري بوده است. در ((فرهنگ فارسي)) خور به معناي خورشيد و آفتاب آمده است و چغاخور را اگر تركيبي فارسي و تركي بدانيم در فرهنگ فارسي در فرهنگ فارسي خور به معناي خورشيد و آفتاب آمده است و همچنين در گويش بختياري به تالاب، معادي يا گوراب مي گويند.

منابع تأمين كننده آب تالاب عمدتاً نزولات جوي و چشمه هايي يا آبدهي نسبتاً بالاي منطقه از جمله چشمه سيبك، تنگ سياه، زوردگان، اورگان، ساكي آباد، گلوگرد و ... است كه دربخش غرب و جنوب تالاب قرار دارند. جريان هاي سطحي سم اندكي در تأمين آب تالاب دارند.

همه ساله هزاران نفر از اهالي داخل و خراج منطقه براي سياحت و اقامت هاي كوتاه مدت به اين ناحيه و مركز سياحتي –زيارتي امامزاده حمزه علي سفر كرده و از امكانات طبيعي آن برخوردار مي شوند. از پاييز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومي و مهاجر در اين تالاب به سربرده و تخم گذاري مي كنند. از انواع پرندگان دائمي يا مهاجري كه در تالاب بين المللي شناسايي شده اند مي توان به انواع مرغابي، غاز و اردك، آنقوت، چنگر، انواع حواصيل، لك لك سفيد، خروس كولي و فلامينگو اشاره كرد.

در تالاب بين المللي چغاخور غير از پرندگان ياد شده انواعي از آبزيان نيز زيست مي كنند كه ماهي كپور و كولي از مهمترين آن ها محسوب مي شوند. همچنين زيست نوعي ماهي از خانواده گامبوز ((ماهي گورخري)) در اين مكان است.

راه هاي دسترسي آسفالته، اب آشاميندي، سرويس بهداشتي، فضاي سبز، سكوي نشيمن دسترسي به واحد هاي اقامتي و پذيرايي  پاركينگ، از جمله تنواع امكانات و تسهيلات موجود در اين تالاب است.

را هاي دسترسي عبارتند از:

1-    جاده آسفالته بروجن- ناغان كه در غرب تالاب به سمت ناغان ادامه مي يابد.

2-    جاده آسفالته شهركرد – ناغان.

در قسمت جنوب تالاب، جاده هاي خاكي در جهت شرقي و غربي روستاهاي واقع در اين ناحيه را به يكديگر و نهايتاً به جاده آسفالته مرتبط مي سازد.

 

 

آبشار شيخ عليخان