دوشنبه 02 خرداد 1401

آبشار شيخ عليخان

آب يكي از بهترين نعمت هاي خداوند است، اما جاري شدن آن از ارتفاع كوهساران و تشكيل آبشار به يك جاذبه مفرح و دل انگيزتر تبديل مي شود. در 10 كيلومتري شهر چلگرد مركز شهرستان كوهرنگ و در 105 كيلومتري شهركرد مركز استان چهارمحال وبختياي واقع در روستاي شيخ عليخان آبشار زيبايي به همين نام جريان دارد كه تن رنجور، از خستگي راه را رمق  تازه مي بخشد. آب از ارتقاع يك تنگه جاري شده و با خود نسيم سردي را در ورودي روستاي شيخ عليخان در پيش روي رهگذران و گردشگران  قرار داده و با زبان بي زباني از هر تازه واردي ميهمان نوازي مي كند. اگرچه طبيعت سحرآميز چهارمحال وبختياري داراي جاذبه هاي گردشگري زيادي است اما در اين ميان، آبشار شيخ عليخان از بديع ترين مناظر دل انگيز اين استان محسوب مي شود.

زیرساخت های موجود: جاده آسفالت، پارکینگ، آب، برق، سرویس بهداشتی، آلاچیق و ...تن زباله در اطراف آن جدا خودداری فرمایید.

  

 

آبشار سبزكوه

آبشار سبزكوه  (كروديكن)  (‌تنگ زندان)اين آبشار در 30 كيلومتري شهر ناغان و 77 كيلومتري شلمزار مركز شهرستان كيار  قرار دارد و در بين مردم منطقه آبشار دودي يا «كــروديكن» معروف است. اين آبشار در  مجموعه ی زيباى سبزکوه قرار دارد و مسير آن از طريق کره‌بس و روستای دره عشق است. ارتفاع آن بسيار بلند و منظره ی‌ آن بسيار ديدنى و جالب است. در منطقه ی‌ سبزکوه آبشارهاى ديگرى نيز وجود دارد که هم ارتفاع قابل توجهى دارند و هم آب قابل توجهى از آن‌ها سرازیـر مى‌شود. از جمله ی‌ اين آبشارها مى‌توان به آبشار قزل اشاره کرد آبشار 100 متري تنگ زندان سبزكوه با هشت آبشار كوچك در شمال منطقه حفاظت شده سبزكوه قراردارد.

راه دسترسي به اين آبشار از سه شهرستان (كيار، ‌بروجن و لردگان) امكان پذير است و حداقل به نصف روز پياده روي نياز دارد.

  

 

آبشار گاهکده لردگان

گردشگران و دوستداران جلوه هاي بديع طبيعت پس از گذشت 55کيلومتر از مرکز لردگان از ميان جنگل هاي پراکنده بلوط ، کوههاي پرشيب وبلندي اطراف رودخانه خرسان به اين آبشار با چشم انداز زيبا مي رسند. فاصله 45کيلومتري لردگان تا روستاي طلايه در مسير اين آبشار آسفالت است و مسير 10کيلومتري روستاي طلايه به روستاي ده گه وآبشار گاهکده خاکي است. آبشار در دره اي زيبا و پوشيده از درختان تنومند گردو و بلوط درمجاورت رودخانه خرسان واقع شده است و آسفالت راه ارتباطي آن مي تواند به رونق گردشگري واقتصاد اين منطقه کمک کند . اين آبشار به عنوان يکي از مفرح ترين مکانهاي گردشگري شهرستان به لحاظ نبود راه مناسب ،بيشتر مورد بازديد تورهاي طبيعت گرد و علاقمندان به ورزش کوهنوردي و پياده روي قرار مي گيرد.

 

آبشار دره عشق (معدن)

در فاصله 110 كيلومتري شهركرد در منطقه مشايخ شهرستان كيار در نزديكي روستاي دره عشق قرار دارد. اين آبشار با سرعت زياد از دل كوه بيرون مي آيد و بيش از 100 متر ارتفاع دارد. در كنار اين آبشار رود كارون جريان دارد و در اطراف آبشار انارستانها وشاليزارهاي روستاي دره عشق و دورك شاهپوري فضاي شگفت انگيزي را به وجود آورده است و فصول بهار و تابستان وقت مناسبي براي بازديدكنندگان مي باشد. اين آبشار كه ارتفاع آن به حدود بيش از صد متر می رسد از دل كوه با سرعت زيادی بيرون می جهد و منظره بديعی پديد می آورد.

در جنب اين فضا رودخانه كارون به آرامی جاری است و امكانات بهره برداری سياحتی متعددی را فراهم می آورد. همچنین روستاي معروفي به نام دورك اناری كه دارای انارستان های بزرگ و مزارع شاليزاری جالب توجه است در نزدیکی این آبشار قرار دارد که مجموعه اين عوامل پيوستگی فضای شگفت انگيزی را فراهم می آورند كه می توانند مدت های درازی ناظر و بيننده را به خود مشغول دارند.

 

 

آبشار تونل اول كوهرنگ

اين آبشار از سرازير شدن آب تونل اول كوهرنگ به وجود آمده است. اين تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و ديگر  چشمه هاي اطراف به زاينده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جايي كه اكنون شهر توريستي چلگرد-مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ايجاد شد. تلاش براي انتقال اين آب به زمانهاي  بسيار دور برمي گردد.

نخستین بررسی ها برای انتقال آب رودخانه بیرگان به حوضه زاینده‌رود به سالهای پس از جنگ دوم جهانی بازمی‌گردد در نتیجه این بررسی ها طراحی و اجرای بند انحرافی و تونل اول کوهرنگ به وسیله مهندسان مشاور الکساندر گیپ واگذار گردید و در مهر ماه 1327 کار احداث تونل کوهرنگ آغاز شد و در مهرماه 1332 به بهره‌برداری رسید این سیستم شامل بند و یک تونل 2900 متری بطور میانگین سالانه حدود 255 میلیون مترمکعب آب را به حوضه زاینده‌رود منتقل می‌کند. در اطراف اين آبشار آلاچيق هاي براي اقامت گردشگران تدارك ديده شده است.

 

 

آبشار آتشگاه لردگان

 آبشار آتشگاه لردگان يكي از طولانی ترین آبشارهاي ایران است. این آبشار زیبا که به آبشار مینیاتوری شهرت دارد یکی از بی‌نظیرترین جاذبه‌های طبیعی و گردشگری ایران به شمار می‌رود. آبشار با حرکت مواج خود سکوت منطقه را می‌شکند و بی‌بدیل‌ترین جلوه‌های طبیعی را رقم می‌زند. آبشار آتشگاه در فاصله 200 كيلومتري شهركرد و در 40 كيلومتري شهر لردگان در دره اي روح افزا به طول 3 كيلومتر قرار گرفته است.

 

 

آبشار زرد لیمه

این آبشار در دره ای طویل در منطقه دیناران می باشد و یکی از سرچشمه های رودخانه کارون است که با اضافه شدن به آب بازفت و حرکت در دره های عمیق منطقه، مناظری شگفت انگیز را به وجود آورده است.

ناگفته نماند مسیر رفت به 8 ساعت پیاده روی و به شب مانی نیاز دارد و وجود چادر و کیسه خواب مناسب از ملزومات این سفر است و در روز دوم نیز تقریبا همان 8 ساعت پیاده روی را در پیش رو داریم و مسیر برگشت همان مسیر مال رو و یا پاکوب رفت است.

آبشار شيخ عليخان